Справжнє вершкове масло в Україні: як вибрати і відрізнити від підробки?

Як вибрати справжнє вершкове масло України: поради щодо відмінності від підробок і спредів

Перед сучасним споживачем гостро стоять питання, які в минулі часи аж ніяк не були актуальними. Так, у минулому двадцятому столітті підробки та фальсифікати ще не заполонили ринок і люди, купуючи продукти харчування, особливо не переймалися і довіряли інформації на етикетках і упаковках. Питання про те, як відрізнити підроблене масло від справжнього або визначити наявність пальмової олії у вершковому, взагалі не могло виникнути.

Вершкове масло було вершковим, тобто, виробляли його саме з вершків, рослинне ж - було рослинним.

Зараз ми прекрасно розуміємо, що якість продуктів залишає бажати кращого. Нас мучить маса запитань, на які просто немає відповідей. Ми намагаємося не помилитися, розмірковуємо про те, яким продуктам віддати перевагу. Хто з Вас, наприклад, не замислювався про те, як вибрати справжнє вершкове масло? Адже добре відомо, що поголів'я корів, як і кількість ферм, в Україні постійно скорочується. У магазинах же, навпаки, у великій кількості присутні молочні продукти. Звідки вони беруться? З чого їх роблять? Адже для їх виробництва необхідне молоко!

Яким має бути справжнє вершкове масло?

Питання про те, яким має бути справжнє вершкове масло, зовсім не пусте. Для виготовлення лише одного кілограма вершкового масла потрібно 20 літрів молока! Достаток же цього продукту в торгових точках не піддається жодній логіці. Яких тільки назв не існує, з якими цікавими торговими марками познайомилися ми в останні роки! «Селянське», «Ферма», «Волошкове поле», «Агромол», «Президент», «Заріччя», «Обухівське», «Клуб сиру», «Дитяче», «Фаворит», «Полтавський смак».. Можна ще довго продовжувати цей список. Красиві яскраві упаковки, різноманітність цін і заповітне слово - олія! Так зараз заведено називати будь-який продукт, який до вершкового масла не має жодного стосунку. До речі, три останні з названих видів є відвертою, безсовісною підробкою. І таких торгових марок, що виробляють фальсифікат, в Україні більшість.
Численні перевірки фасованого масла (про вагове я навіть не кажу) показали, що найчастіше в його складі взагалі немає молока, присутній лише жир, походження якого невідоме. Такий продукт не можна назвати навіть спредом, не є він і маргарином. А найголовніше, він дуже шкідливий. Вживати в їжу його не можна ні дорослим, ні тим більше, дітям.

Що таке спред?

Що таке спред, ми дізналися за часів перебудови і лихих дев'яностих. Цей жировий продукт, що складається з суміші рослинних і молочних жирів, не є маслом. Він містить гідрогенізовані жири та трансизомери, велика кількість яких є небезпечною для організму і може спричинити різні захворювання крові, серця, онкологію. Що менше трансизомерів, то безпечніший продукт. До речі, холестерину в ньому менше, ніж в олії. Але слід зазначити, що зараз для його виготовлення використовуються низькосортні пальмові, кокосові олії, соєва та соняшникова олія, після переробки якої кількість трансизомерів збільшується до 50%, за допустимої норми - 8%.

У маргарині не обмежена кількість гідрогенізованих жирів і трансизомерів, чим спред і відрізняється від маргарину. На превеликий жаль, продукт, який присутній на сучасному ринку під виглядом масла, дуже часто не є ні спредом, ні навіть маргарином!

Як відрізнити підроблене масло?

Як же вибрати якісне вершкове масло? Як відрізнити вершкове масло від пальмового, як не годувати дітей спредом і, ба більше, як виключити з нашого раціону зовсім вже не зрозумілі продукти? Питань, як завжди, більше, ніж відповідей.

Експерти стверджують, що в домашніх умовах виявити підробку дуже важко і часом неможливо. Пробували його розчиняти у воді, тестувати йодом. Усе марно! Не завжди спрацьовують і інші прийоми, хоча в них є раціональне зерно, адже наука не стоїть на місці, нас обманюють все витонченіше. І все ж є кілька правил, на які ми повинні звертати увагу. Перше, це ціна. І хоча дороге теж може бути неякісним і несправжнім, хороша олія ніколи не буде дешевою! На упаковці має бути написано слово «олія».

Слід звертати увагу на склад. Це вершки! Жирність - теж важливий момент. Для справжнього вершкового масла вона починається з 82,2%, для аматорського -78%, для селянського - не менше 72,5%. Звичайно ж, і тут нам можуть збрехати, але якщо заявлена жирність нижча за цю - перед Вами, напевно, спред або ще щось. Термін придатності натуральної олії не має бути більшим за місяць. Щоправда, вважається, що в морозильній камері воно може зберігатися до 75 діб. До речі, справжнє масло після розморожування довго залишається твердим, спреди та маргарин, навпаки, швидко стають м'якими.

Масло можна покласти на сковорідку, і воно не має пінитися, повинно розплавитися без появи води. Воно не повинно залишати жирних плям на папері.

Як вибрати якісне вершкове масло в Україні?

Обов'язково треба звертати увагу на місце виготовлення та виробника, не довіряти малознайомим маркам, перевіряти державні стандарти, не плутати їх зі стандартами, за якими готують спреди та маргарин. Купувати олію найкраще в спеціалізованих магазинах, у супермаркетах, де продукція зберігається на вітринах із холодильними камерами.

Можна, звичайно ж, купувати на ринку домашнє вершкове масло. Однак, і тут усе впирається в порядність тих, хто виробляє і продає нам цей продукт. Плюс полягає в тому, що в цьому випадку є можливість гарненько роздивитися, розпитати і спробувати. Масло має бути світло-жовтого кольору, приємним на смак, швидко танути в роті, не прилипати до зубів, не мати запаху.

Вершкове масло - важлива складова нашого раціону. Особливо необхідне воно дитячому організму. Але, як бачимо, користь легко може виявитися уявною. Тому все, що залежить від нас, ми повинні робити. Не варто економити, якщо йдеться про дітей, треба перевіряти заявлену виробником інформацію, перевіряти в домашніх умовах якість, щоб не купити наступного разу сумнівний товар. І не мовчати, не боятися вимагати. Благо, «Громадський контроль» в Україні ще не припинив свою діяльність, не скасовано і Закон про захист прав споживачів.

Поділитися:
Відгуки
Ваша оцінка: